OCS, XXVII. Neumann Kollokvium

Betűméret:  Kicsi  Közepes  Nagy

A Goethe Gait Lab bemutatkozása: Mozgásvizsgálatok korszerű módon

Henriette Steiner

Utoljára módosítva: 2014-10-17

Absztrakt


A mérési eljárás célja az Ariel Performance Analysis System (APAS) nevű, optikai elven működő, videó alapú, számítógéppel vezérelt mozgásanalizáló szoftver segítségével különböző biomechanikai mérések elvégzése speciális igényű és normálistól eltérő fejlődésű vizsgálati személyek körében, valamint speciális mérnöki elrendezések és eljárások, elsősorban biomechanikai mozgásvizsgálatok kivitelezése, melyek során az egészségügyben fejlesztett és alkalmazott ortézisek, protézisek és implantátumok kerülnek kialakításra és tesztelésre. Fenti célok elérésére az amerikai Ariel Dynamics Inc. cég által fejlesztett Ariel Performance Analysis System (APAS) szoftvert az alábbi elrendezés - és eljárás - módosításokkal láttuk el:

  1. Automatikus kamerakezelés: négy vagy több kamera online módon, szinkronban történő használata,

  2. mérési környezet fejlesztése: a jobb kalibrálhatóság érdekében a kamerák pontos helyzetének meghatározása,

  3. kalibráló testek fejlesztése,

  4. automatikus markerfelismeréshez reflektor fejlesztése,

  5. automatikus markerfelismeréshez markerek,

  6. speciális igényű pácienseink részére markerek fejlesztése,

  7. a környezet biztonságtechnikai kialakítása fogyatékosok számára,

  8. teljes testen mérő testmodell módosított markersetjének összeállítása,

  9. a testmodell paramétereinek számításához adatbázis és matematikai eljárás kialakítása,

  10. a páciensek adatainak nyilvántartásának kidolgozása

  11. a rendszerkörnyezet kompatibilitásának kialakítása,

  12. adatok kinyerése a mérési környezetből statisztikai adatfeldolgozás kialakítása.

  13. +1 a pszichológiai mutatók vizsgálata

A mozgáslabor a megadott elrendezésben négy videokamerát, egy központi számítógépet tartalmaz.

Az adat feldolgozását segítő eljárás lépései a következők: az adatbeolvasás az APAS által biztosított MS Excel file - ok makroval történő beolvasása, az átkodolások, (melyek  az adatok elemzését megkönnyítő kódolások, és elvégzésük az SPSS 19 program segítségével történik), a helyzetfüggvények  lokális szélsőértékének meghatározása az egymást követő adatok különbségének segítségével, majd az eredeti helyzetfüggvény  statisztikai jellemzése a meghatározott lokális szélsőértékek -  valamint a meghatározott lokális szélsőértékek adatponttávolságának segítségével, ill. mindezek elemzése statisztikai módszerek használatával.

Az így nyert adatok alkalmasak arra, hogy a testmodell által meghatározott módon a vizsgált testpontok és a meghatározott szegmensek helyzete alapján az adott pont helyzetét, sebességét és dinamikáját (a pillanatnyi gyorsulást) tudjuk meghatározni, valamint információt nyerhetünk az ízületek mozgásának szögterjedelméről mindhárom térirányban. Ezen mérések nagy előnye, hogy aktív mozgás közben végezhetjük méréseinket, ezzel az orvosok munkáját nagyban segíthetjük.