OCS, XXVII. Neumann Kollokvium

Betűméret:  Kicsi  Közepes  Nagy

Gyógyszeres terápia elektronikus követése és felügyelete az összekapcsolt járó/fekvőbeteg intézmények és közforgalmú gyógyszertárak között

Lóránt Bertalan Dr.

Utoljára módosítva: 2014-10-17

Absztrakt


Az előadásban összefoglalni szándékozom a gyógyszerrendelésben, kiadásban, ill. a beadásban közreműködő szakszemélyzet, intézmények és a gyógyszerfelhasználó betegek gyógyszerelésbiztonsági, szakmai, gazdasági és adminisztrációs előnyeit, egy összekapcsolt hálozati működés során.

 

Az. e-gyógyszerrendelés pontossága

Mivel egységes kódolású a szakmai gyógyszertörzs úgy orvosnál, mint a gyógyszertárban, az e-gyógyszerrendelés a papírra, kézzel írott változatnál pontosabb, kevesebb az olvasási, termékazonosítási, formai hiba, így a gyógyszerkiadási és gyógyszer-alkalmazási tévesztés is.

Lekérdezhető lehet a készletinformáció, a készítmény elérhetőségége (vagy helyettesítése), így előre látható a választani szándékozott terápia befejezhetősége. Valós forgalomban lévő készítmény lesznek elrendelve (a hiánycikkek, törzskönyvből törölt, forgalomba nem helyezett stb. gyógyszerek kiszűrhetőek).

Teljeskörű gyógyszer-, ill. egyéb vénynélküli terápiás történet

Lehetőség adódik a gyógyszerfelíráshoz kapcsolt vénynélküli ajánlásokra, egyéb gyógyszertárban forgalmazott termékek (pl. VN gyógyszer, étrend-kiegészítő, GYSE, OTE, gyógykozmetikum, funkcionális élelmiszer stb. használatának feltárása, pl. a kölcsönhatások elkerülése érdekében.

 Szakmai adminisztráció csökkenés

Egyszerűsödhet az orvosi és gyógyszerészi mellékhatás-figyelés és jelentés, így könnyebben teljesíthető a jogszabályi kötelezettség is.

Már a gyógyszerrendelés véglegesítése előtt központi jogcím, szakorvosi jogosultság, BNO, betegadatok (pl.TAJ), létező gyógyszer, felírható mennyiség stb. validálás lehet, így ritkulhatnak vagy elmaradhatnak az utólagos ellenőrzések, szankciók.

Szakmai tudományos munka támogatása

Könnyebbé válik az egészségügyi személyzet szakmai tudományos munkának támogatása, a gyógyszeres terápiás szemlélet változásának követése, a szakmai protokollok betartásának ellenőrzése, elemzése, adatbányászat tudományos cikkek és doktori értekezések írásához.

Lehetőség lenne a felírt gyógyszerek kiváltási arányának lekérdezhetőségére számos paraméter alapján: pl. készítmény, hatóanyag, terápiás csoport, ATC, BNO, gyártó, jogcím, orvos, stb.) a jog-, szakmai, ill. etikai szabályoknak és normáknak megfelelően.

Jobban követhető lenne a beteg gyógyszerszedési együttműködése a recept kiváltás arányának az ellenőrzésével, a felírás és kiadás (terápia elkezdése) közötti idő visszakeresésével (a beteg állapotromlásának lehetséges oka beazonosítható).

Lehetővé válik a betegekben tapasztalt gyógyszerhatás - és a különböző intézményekben tárolt élettani, labor és/vagy genetikai paramétereik szoftveres lekérdezése és összehasonlítása.

Beteggyógyszerelési biztonság növelése

A szükséges gyógyszerelési adatok a beteg aktuális tartózkodási helyén, különböző intézmények különböző telephelyein is hozzáférhetőek.

Megvalósítható az egyeztetett, pontos, közvetített többoldali (orvosok, gyógyszerész/kiadó és ápolói) betegtájékoztatás és betegedukáció.

A nemkívánatos gyógyszerelési események jobban elkerülhetőek lehetnek, mert működhetnek a kétoldali szoftveres döntéstámogatások és ellenőrzések (pl. interakciók kiszűrése, adagolás-kontroll, (kontra) indikáció ellenőrzés stb…

A beteg kritikus adatai bérhol elérhetőek és a szükséges szoftveres jelzés/ riasztás beépülhet pl. a gyógyszeres ható-, ill. segédanyag allergia, intolerancia, magas kockázatú betegek gyógyszerelése (pl. máj és vesebetegek), terhesség, szoptatás, sportoló (doppingveszély) stb.

Dr. Bertalan Lóránt

SE ETK szakgyógyszerész-oktató,

gyógyszerinformatikai konzulens