OCS, XXV. Neumann Kollokvium

Betűméret:  Kicsi  Közepes  Nagy

Cisztás fibrózisban szenvedő betegek ellátáshoz való hozzáférésének prognózist befolyásoló hatása

Valéria Sipos, Nóra Kovács, Anett Földvári, Ferenc Vincze, Anita Pálinkás, Tímea Ungvári, Gergő József Szőllősi, János Sándor

Utoljára módosítva: 2012-10-30

Absztrakt


A ritka betegek életminőségét és életkilátásait a megfelelő minőségű egészségügyi ellátás nehézkes hozzáférése jelentősen befolyásolhatja. A szakértői központok kialakítása az ellátás egész országra történő kiterjesztését biztosítaná. Azonban a ritka betegekre specializálódott központok kiépítése vélhetően a centrumok számának csökkenéséhez vezetne, mely az ellátás fizikai elérhetőségét tovább ronthatja.

Ugyanakkor az ellátás hatékonyságának folyamatos monitorozásával kialakítható a szakszerűség és elérhetőség közötti egyensúly. Az ehhez szükséges eszközök kifejlesztéséhez segítséget adhat a szakellátások teljesítmény-elszámolás jelentéseiből kialakított adatbázis. Vizsgálatunk során ehhez a fejlesztéshez kívántunk hozzájárulni azzal, hogy meghatározzuk a cisztás fibrózisban szenvedő betegek lakhelye és az ellátó intézetek közötti távolság hatását a betegek életkorára (életkilátásaira) és az ellátási epizódjaik gyakoriságára.

Az elemzésünkhöz szükséges adatokat a GYEMSZI járóbeteg teljesítmény-elszámolási jelentései szolgáltatták 2004-2009 közötti időszakra vonatkozóan. Vizsgálatunkba az a 4516 beteg került bevonásra, akiket E84 BNO kóddal regisztráltak.

A betegek lakóhelye és az ellátó intézetek közötti átlagos távolság 51 km volt. Ettől szignifikánsan többet kellett utazniuk a nyugat-dunántúli régióban élőknek (77 km). Egyváltozós lineáris regressziós elemzés alapján szignifikáns kapcsolat volt az intézménytől való távolság és a betegek életkora közt. A távolság növekedésével a betegek életkora 100 km-ként 11 évvel csökkent (p<0,001). Az egy betegre jutó ellátási epizódszám a távolság növekedésével szintén arányosan csökkent, bár a távolság hatása nem érte el a szignifikáns mértéket.

Vizsgálatunk rámutatott arra a fontos tényre, miszerint az ellátó intézményektől való távolság növekedése szignifikánsan befolyásolja a betegek életkorát, ami az ellátás elérhetőségének problémájára hívja fel a figyelmet. A távolság növekedésével romlanak a betegek életkilátásai, vagyis az ellátó intézetek elérhetősége prognózist befolyásoló faktorként hat. Eredményeink arra hívják fel a figyelmet, hogy a távolság növekedéséből adódó problémák kezelése során az ellátáshoz való hozzáférését is monitorozni szükséges.


Conference registration is required in order to view papers.