OCS, XXV. Neumann Kollokvium

Betűméret:  Kicsi  Közepes  Nagy

A lakossági emlőszűrés bevezetésének hatása a mammográfiás vizsgálatokon való részvételi gyakoriság alakulására hazánkban

Anita Pálinkás, Anett Földvári, Valéria Sipos, Nóra Kovács, Tímea Ungvári, Gergő József Szőllősi, Ferenc Vincze, János Sándor

Utoljára módosítva: 2012-10-30

Absztrakt


Az emlőrák kontroll akkor tekinthető hatékonynak, ha a mammográfiás vizsgálatra épülő szűrés lakossági szinten valósul meg, továbbá a szervezett onkológiai háttér biztosított a kiszűrt betegek ellátásához. Ezért indult el hazánkban 2001 végétől jogszabályokban meghatározott módon a szervezett lakossági emlőszűrés, mely azóta is folyamatosan működik. Vizsgálatunk célja volt, hogy leírjuk milyen módon befolyásolta a korcsoportos részvételi gyakoriságot a mammográfiás vizsgálatokon az egyes régiókban a behíváson alapuló szűrésszervezés alkalmazása. Továbbá vizsgáltuk azt is, hogy a szűrőprogram bevezetésével elért részvétel növekedés időben tartósnak vagy átmenetinek bizonyult-e.

Vizsgálatunkhoz az Országos Egészségbiztosítási Pénztár teljesítmény elszámolási adatbázisát használtuk fel, melyek a 2000-2008 közötti időszakban elszámolt mammográfiás vizsgálatokat tartalmazták. Korcsoportos részvételi gyakoriságot számítottunk a vizsgált periódus egyes éveire, illetve az egyes régiókra. A bevezetés évében (2002) megfigyelt adatokat viszonyítottuk a szervezett szűrés indítása előtti adatokhoz, továbbá lineáris regressziós elemzéssel értékeltük az új szűrésszervezési program idején megfigyelt részvételi gyakorisági trendet a 45-64 év közötti nőkre vonatkozóan.

Eredményeink szerint a szűrőprogram bevezetésének évében a részvételi gyakoriság hazánkban 90,7%-os emelkedést mutatott az előző évhez viszonyítva. A legnagyobb részvételi gyakoriság növekedést az észak-magyarországi régióban (206,1%), míg a legalacsonyabbat Dél-Dunántúlon (33,1%) figyeltük meg. 2003 után a részvételi arány évenkénti 2,23%-os (p=0,077) csökkenését figyeltük meg országosan. Szignifikáns részvételi gyakoriság csökkenést tapasztaltunk a dél-dunántúli régióban, ahol 5,48%-kal (p=0,049) esett vissza a részvétel a mammográfiás vizsgálatokon. Egyetlen régióban (Dél-Magyarország) sikerült tartani a részvételi gyakoriság növekedését a 2003-2008 közötti időszakban is.

A szervezett lakossági emlőszűrés bevezetése összességében sikeresnek tekinthető, még akkor is, ha nagyobb részvételi gyakoriság elérése lett volna kívánatos. A bevezetés óta tartó folyamatosan romló részvételi gyakoriság megfordítása érdekében javasolt a pozitív trendet mutató régió gyakorlatának figyelembevétele.


Conference registration is required in order to view papers.