A telehealth szolgáltatásokat egységesítő kódex születése Európában – A TeleSCoPE Projekt
Utoljára módosítva: 2012-10-30
Absztrakt
Háttér: Az elmúlt évtizedekben felgyorsult az információs és kommunikációs technológia (ICT) alkalmazása az egészségügyben, az egyre korszerűbb és a medicinában ma már nélkülözhetetlen rendszerek átlépték az országok, sőt a földrészek határait (telemedicina, telecare, telehealth). Ezzel párhuzamosan egyre nagyobb igény jelentkezett Európában az egészséggel és szociális gondozással kapcsolatos szolgáltatások iránt. Egyrészt maguk a szolgáltatások váltak sokrétűvé, másrészt megnőtt az irántuk való szükséglet is. A végbemenő demográfiai változások következtében évről-évre nő az idősek aránya, valamint ezzel párhuzamosan a hosszú távú megfigyelést és gondozást igénylő krónikus betegek száma. A telehealth szolgáltatások segítségével hatékonyabbá és progresszívebbé tehető az ellátásuk, érvényesülhet a diagnózisok és a terápiák „találati pontossága” és ezzel együtt csökkenthetőek az ilyen betegekre fordított egészségügyi kiadások, pontosabban: „költséghatékonyabbá” válhat az ellátásuk. A folyamatos fejlődés következtében jelenleg még nem tisztázottak a telehealth szolgáltatások határai és pontos helyük is változik az egészségügyi informatikai alkalmazások között. Ugyanakkor a kutatók, a fejlesztők és az alkalmazók egy része a definíció pontosabb körülírása mellett egy egységes, a nemzetközi kommunikációt megkönnyítő, a tartalmak, a fogalmak – és egyben a szolgáltatások – interoperábilitását garantáló fogalmi rendszer – kódrendszer – bevezetését. Ezt a célt szolgálja a TeleSCoPE projekt.
Célkitűzés: Az európai TeleSCoPE Projekt keretében egy egységesítő kódex megalkotása a cél, amely rendszerezi az otthonokba, – ICT segítségével eljutatott – telehealth szolgáltatásokat.
A Projekt: 2010-ben indult útjára a 3 éves európai projekt az Európai Unió Egészség- és Fogyasztói Végrehajtó Ügynökségének (EAHC) támogatásával. Tizenhárom partner vesz benne részt összesen 7 EU tagállamból (Nagy-Britannia, Írország, Belgium, Olaszország, Bulgária, Szlovénia, és Magyarország). Az eddigi munka eredményeként 2012-ben, Luxemburgban bemutatásra került a kódex vázlata a Med-e-Tel Konferencián. Jelenleg ezen dokumentum véleményeztetése zajlik a különböző lehetséges felhasználói rétegek között minden partnerországban, több, mint 400 példányban. A végleges verzió bemutatása 2013 áprilisában várható a soron következő Med-e-Tel Konferencián. Reményeink szerint mind több hazai kutató, fejlesztő, felhasználó részleteiben is meg kíván ismerkedni a projekttel és várható eredményeivel.
A Projekt honlapja elérhető a következő címen: http://www.telehealthcode.eu/
Conference registration is required in order to view papers.