A személyre szabott betegoktatás lehetőségei
Utoljára módosítva: 2012-10-30
Absztrakt
A mai világban az egyén nap mint nap sok-sok információval találkozik az élet minden területén. Nincs ez másként az egészségügyi témákban sem, legyen szó akár a betegségek megelőzéséről, egészségfejlesztésről (primer prevenció), akár a fennálló betegségek súlyosbodásának, szövődmények kialakulásának megelőzéséről (szekunder prevenció). Az elérhető információk megbízhatósága, aktualitása azonban sok esetben megkérdőjelezhető, ezért fontos szerepe lenne az egészségügyi szakemberek részéről az oktatásnak.
Az egészségügyi ismeretek átadásának négy szintjét különböztethetjük meg aszerint, hogy mennyire személyes a kommunikáció. A skála egyik végén az általános kommunikáció található, ilyen például egy brosúra az orvosi rendelő várójában. A másik véglet a személyre szabott kommunikáció, melynek célja egy adott személy elérése, figyelembe véve az egyéni tulajdonságait. A kutatások azt mutatják, hogy a betegek az ilyen információkat nagyobb valószínűséggel olvassák végig, emlékeznek rájuk, értékelik relevánsabbnak és fogadják pozitívan. A személyre szabott kommunikáció - különösen széles körben - nem valósítható meg fejlett infokommunikációs technológiák nélkül. A személyre szabott információs anyagok előállításához a következő komponensekre van szükség:
a) A beteg egyéni jellemzőit leíró betegprofil, amely tartalmazza mindazokat az információkat, amelyeket személyre szabási szempontként használunk: demográfiai adatok, diagnózisok, teszteredmények, terápia jellemzői, a beteg pszicho-szociális állapotát leíró jellemzők, a betegségéhez vagy egészségéhez való hozzáállása
b) Szükséges egy adatbázis, amely tartalmazza azokat az információs egységeket, amelyekből összeáll a személyre szabott oktatási anyag. Ez a szövegen kívül tartalmazhat mulitmédia elemeket (pl. képeket vagy videókat). Fontos, hogy ezek megbízható forrásból származzanak és legyenek naprakészek.
c) A személyre szabott információs anyag előállítása egy algoritmus vagy szabályhalmaz alapján történik, amely a profil alapján kiválasztja az adott betegnek éppen szükséges információs elemeket. Ez a rendszer legfontosabb és legösszetettebb eleme.
d) Az elkészült anyagot egy megfelelő kommunikációs csatornán keresztül lehet eljuttatni a címzettnek. Ez elsősorban az internet, de egyes esetekben előnyös lehet, ha nyomtatott formában is előállítható, például az orvos így adja oda az idős, számítógéppel nem rendelkező betegeinek. Egyre többen rendelkeznek okostelefonnal is, így érdemes megvizsgálni, milyen lehetőségei és korlátai vannak használatának.
Az előadásban az egyes pontok lehetőségeit vizsgálom, bemutatva az eddig elért eredményeimet illetve a továbblépési lehetőségeket.
Conference registration is required in order to view papers.